BCL: Orădenii continuă în FIBA Europe Cup Dan Ille / SportPictures.eu
24 Ian 2017

BCL: Orădenii continuă în FIBA Europe Cup

CSM CSU Oradea încheie cu o înfrângere parcursul lor în această ediție a Basketball Champions League, dar nu pun punct aventurii europene urmând a continua în FIBA Europe Cup.

Ultima partidă a campioanei României în grupa B a reprezentat și ultima șansă pentru a putea obține locul 4 care asigura calificarea în play-off-ul Basketball Champions League. Din păcate, în deplasarea din complexul Palasport Taliercio din Veneția, elevii lui Cristian Achim nu au putut să își atingă obiectivul în partida cu Umana Reyer Venezia, echipa italiană impunându-se cu scorul de 89:78 (26:18, 26:20, 24:26, 13:14)  și cu a noua victorie în grupă la finalul programului meciurilor merge mai departe de pe locul 3.

Orădenii au pornit bine partida din această seară, dar totul s-a rupt pentru ei după doar două minute de la startul partidei, când pentru mai bine de patru minute nu au înscris niciun punct și le-au permis gazdelor să întoarcă de la 2:7 la 11:7 și apoi să își mărească în mod constant diferența de pe tabelă. Evoluția echipei române nu s-a ridicat la un nivel superior nici în al doilea sfert, abia după pauza mare Zeno și compania au jucat de la egal cu cei care ocupă poziția secundă în puternicul campionat al Italiei.

Denison, cu 19 puncte, și Mirkovic, cu 18 puncte și 9 assist-uri, au fost principalii realizatori ai orădenilor, care beneficiază și de celelalte rezultate înregistrate în grupă, Le Mans Sarthe - Avtodor Saratov 81:85, Kataja Basket - Pinar Karsiyaka 73:83, Khimik Iujnîi - Maccabi Rand Media 60:69.

Aflată la egalitate de puncte cu finlandezii de la Kataja Basket, echipa orădeană a beneficiat de victoriile directe din ambele partide disputate în grupă și a terminat pe locul 6, ceea ce îi asigură biletele pentru play-off-ul FIBA Europe Cup.