Australian Open: Tecău se califică în sferturiRazvan Lupica / Mediafax Foto
25 Ian 2016

Australian Open: Tecău se califică în sferturi

De o oră și jumătate au avut nevoie Horia Tecău și Jean-Julien Rojer pentru a obține calificarea în sferturile de finală ale probei de dublu a turneului de la Melbourne. Cei doi au avut un prim set mai complicat în partida cu italienii Andreas Seppi și Marco Cecchinato, însă principalii favoriți ai tabloului s-au impus în cele din urmă în minim de seturi cu scorul 7-6 (0), 6-3.

După 12 ghemuri în care fiecare parte și-a convertit avantajul serviciului, perechea româno-olandeză a dominat cu autoritate tiebreak-ul și a fost aproape de break în ghemul 2 al setului secund. Italienii s-au redresat la timp și au revenit pe linia de plutire, însă forcing-ul campionilor de la Wimbledon a fost încununat cu succes în ghemul 8, când au reușit singurul break al partidei. Misiunea de a închide partida nu a fost una ușoară, Seppi și Cecchinato având la rândul lor trei șanse de rebreak, însă Horia și Juls sunt hotărâți să facă un rezultat mare și la Antipozi și au stabilit câștigătorii partidei după a treia minge de meci.

În antepenultimul act al competiției adversari le vor fi francezii Adrian Mannarino și Lucas Pouille.