Australian Open: Succes important pentru Bara și NiculescuMircea Roșca / SportPictures.eu
18 Ian 2019

Australian Open: Succes important pentru Bara și Niculescu

Irina Bara și Monica Niculescu au furnizat una dintre surprizele zilei în proba feminină dublu de la Australian Open. Româncele au luptat două ore și trei minute pentru a obține victoria cu 6-4, 7-6 (8) în partida din turul secund al probei în care au întâlnit favoritele numărul 6 ale tabloului, cehoaica Lucie Hradecka și rusoaica Ekaterina Makarova.

După ce au condus cu 3-2 în setul secund, Irina și Monica au fost obligate să revină de la 3-5 pentru a se duela în tiebreak cu mult mai titratele lor adversare. Aici au condus cu 5-0, au irosit patru mingi de meci de la 6-3, au salvat o minge de set la 7-8 și cu trei puncte consecutive au închis partida. În turul al treilea, cel al optimilor de finală, tricolorele le vor avea ca adversare pe învingătoarele partidei Margarita Gasparyan (Rusia)/Daria Gavrilova (Australia) - Raquel Atawo (SUA)/Katarina Srebotnik (Slovenia).

Într-un alt meci de dublu disputat pe terenul numărul 19, Sorana Cîrstea și Jelena Ostapenko au pierdut în fața perechii formate din slovena Andreja Klepac și spanioloaica Maria Jose Martinez Sanchez. Scorul după o oră și 25 de minute de joc a fost 7-5, 6-3, iar Sorana și Jelena părăsesc turneul cu câte 130 de puncte de clasament și un cec comun în valoare de 32.500 de dolari australieni.