Australian Open: Simona învinge și intră în top 10 WTA!
18 Ian 2014

Victorie importantă pentru Simona Halep, care nu numai că îi permite să avanseze în faza optimilor la Melbourne, dar îi și oferă accesul la locul 10 al clasamentului WTA!

Caroline Wozniacki, daneza care ocupă în prezent acest loc, a fost eliminată de o cunoștință a fanilor români. Garbine Muguruza, tânăra spaniolă care juca la București finala BCR Ladies Open 2011, a făcut surpriza la Melbourne, dar efectele sale s-au simțit și în România! Punctele acumulate de Simona la Melbourne îi permit să o depășească pe Wozniacki la publicarea viitorului clasament de către forul mondial al tenisului profesionist feminin.

Revenind la meciul Simonei, el s-a desfășurat înainte de cel al danezei și nu a solicitat-o prea mult pe constănțeancă. Adversara sa, jucătoarea kazahă Zarina Diyas, locul 150 WTA, a cedat în două seturi (6-1 6-4) în mai puțin de 70 de minute de joc.

Momentele de efuziune au trecut rapid. Acum, toată atenția Simonei se îndreaptă asupra meciului din optimi, unde locul 8 WTA Jelena Jankovic va fi un adversar dificil și datorită faptului că este pregătită de un om care știe să îi disece jocul. Este vorba de compatriotul nostru Andrei Mlendea, cel care a contribuit la evoluția fulminantă a Simonei în 2013 și, cu atât mai important, la victoria pe care aceasta și-a adjudecat-o în ultima întâlnire directă. În sferturi la Roma, în luna mai anul trecut, Simona a câștigat cu 2-1 la seturi cu revenire de excepție – 6-0 în setul secund, după ce pierduse primul set.

Îi urăm succes Simonei în meciul programat luni dimineață!

Aici puteti urmări ce a declarat Simona în interviul oficial realizat la finalul meciului de astăzi.