Australian Open: Halep avansează fără probleme în optimiZUMA Wire/HEPTA/SportPictures.eu
12 Feb 2021

Australian Open: Halep avansează fără probleme în optimi

După meciul și victoria pe muchie de cuțit din partida de miercuri cu australianca Ajla Tomljanovic, Simona Halep nu le-a mai oferit emoții fanilor săi și s-a impus mult mai simplu în partida de astăzi din turul al treilea în care a întâlnit-o pe Veronika Kudermetova, locul 36 WTA și favorită 32 a tabloului. În primul meci al sesiunii de seară de pe „Rod Laver Arena”, constănțeanca nu i-a lăsat nicio șansă adversarei sale pe care a învins-o cu scorul de 6-3, 6-1 după o oră și 18 minute de joc. În optimile de finală o va întâlni pe poloneza Iga Swiatek (17 WTA), cea care în toamna anului trecut a eliminat-o în aceeași fază a turneului de la Roland Garros, așa încât Simona are acum un grad superior de motivare.

Într-un alt meci disputat pe „Margaret Court Arena”, Sorana Cîrstea nu a mai putut repeta prestațiile din primele două tururi și a părăsit competiția învinsă de cehoaica Marketa Vondrousova, locul 20 WTA și favorită 19. Târgovișteanca clasată pe locul 72 WTA a cedat cu 2-6, 4-6 în o oră și 25 de minute și părăsește competiția cu 130 de puncte de clasament și un cec în valoare de 215.000 de dolari australieni (165.500 USD).

Sâmbătă vor evolua pe terenurile din Melbourne Park trei jucători români în turul secund al probelor de dublu: în competiția feminină Andreea Mitu și Raluca Olaru vor înfrunta perechea Lyudmyla Kichenok (Ucraina)/Jelena Ostapenko (Letonia), iar în turneul băieților Horia Tecău și brazilianul Marcelo Melo îi întâlnesc pe Radu Albot (R. Moldova) și Daniel Evans (Marea Britanie).