Australian Open: Eliminări pentru românce. Tecău avansează după abandonul adversarilorRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
11 Feb 2021

Zi fără victorii pentru jucătoarele românce angrenate în proba de dublu de la Australian Open.

Irina Begu și argentinianca Nadia Podoroska au revenit spectaculos după ce au cedat la zero setul inaugural în partida contra perechii Darija Jurak (Croația)/Nina Stojanovic (Serbia), însă au pierdut în decisiv, scorul stabilit după o oră și 50 de minute fiind de 6-0, 5-7, 6-2 în favoarea jucătoarelor din spațiul ex-iugoslav.

Meciuri mai scurte au avut Simona Halep și Mihaela Buzărnescu. Constănțeanca a fost într-o companie asigurată de jucătoare australiene, parteneră fiindu-i Charlotte Kempenaers-Pocz, iar adversare  Arina Rodionova și Storm Sanders, perechea formată din jucătoarele de la Antipozi impunându-se cu 6-4, 7-5 după aproximativ o oră și 20 de minute de joc.

Mihaela Buzărnescu și indianca Ankira Raina au fost eliminate de o altă pereche reprezentantă a țării gazdă, formată din Olivia Gadecki și Belinda Woolcock și beneficiară a unui wild card. Australiencele au câștigat cu un categoric 6-3, 6-0 după numai o oră și 18 minute.

Singurele românce calificate în turul al doilea, Andreea Mitu și Raluca Olaru, vor evolua mâine contra perechii cap de serie numărul 13 formată din letona Jelena Ostapenko și ucraineanca Lyudmyla Kichenok.

În proba masculină, Horia Tecău și brazilianul Marcelo Melo au beneficiat de retragerea adversarilor lor, perechea Filip Krajinovic/Dusan Lajovic (ambii Serbia), la scorul de 3-0 în primul set. În turul secund, perechea cap de serie 7 îi va avea ca adversari pe Radu Albot (Republica Moldova) și Daniel Evans (Marea Britanie).