Australian Open: Dubliștii trec în turul 3AFP / Mediafax Foto
20 Ian 2017

Australian Open: Dubliștii trec în turul 3

Florin Mergea și Horia Tecău au jucat în această noapte meciurile din turul secund al competiției de la Melbourne. Florin și Dominic Inglot au avut un meci mai complicat împotriva perechii franceze Julien Benneteau/Jeremy Chardy, succesul fiind obținut în tiebreak-ul setului decisiv.

După un joc ce a durat două ore și 38 de minute, dublul româno-britanic a câștigat cu scorul de 3-6, 7-6 (5), 7-6 (2), de remarcat fiind faptul că la 5-4 pentru francezi au salvat o minge de meci. Mai stăpâni pe joc în tiebreak-uri, ei au obținut o victorie prețioasă și avansează în faza optimilor de finală unde îi așteaptă pe învingătorii partidei ce opune dublul principal favorit al tabloului, format din francezii Pierre-Hugues Herbert și Nicolas Mahut, perechii poloneze Jerzy Janowicz/Marcin Matkowski.

În altă partidă a șaisprezecimilor de finală, Horia și Jean-Julien Rojer au reușit să își ia revanșa în fața olandezilor Wesley Koolhof/Matwe Middelkoop, răzbunând astfel recenta eliminare din sferturile de finală ale turneului de la Sydney. Partida a fost una scurtă, de o oră și 10 minute, în care Horia și Juls au făcut break-ul decisiv pe finalul fiecărui set, scorul întâlnirii fiind 6-3, 6-4. Ei își cunosc deja adversarul din optimi, este vorba despre australienii Marc Polmans și Andrew Whittington, cei care au eliminat în decisiv perechea cap de serie numărul 8, Daniel Nestor (Canada)/Edouard Roger-Vasselin (Franța) după ce pierduseră primul set cu 6-0.