Australian Open: Două tricolore din cinci avansează în turul secundRecep Sakar / Anadolu Agency /ABACAPRESS /SportPictures.eu
08 Feb 2021

Australian Open: Două tricolore din cinci avansează în turul secund

Astăzi au început la Melbourne jocurile primului turneu de mare șlem al anului, cinci dintre cele șase românce care evoluează pe tabloul principal de simplu având programate partidele din primul tur.

Prima care a intrat în luptă în complexul din Melbourne Park a fost Irina Begu, pe terenul numărul 14, compatrioata noastră clasată pe locul 79 WTA având-o ca adversară pe Nina Stojanovic (Serbia, 100 WTA). Din păcate, parcursul lung și meciurile istovitoare pe care l-a avut săptămâna trecută la Gippsland Trophy au afectat jocul Irinei, care s-a văzut învinsă după o oră și 43 de minute cu scorul de 6-3, 6-4.

A urmat partida dintre Mihaela Buzărnescu (138 WTA) și Bianca Andreescu (Canada, 8 WTA), găzduită de ”John Cain Arena”, a treia arenă ca mărime din imensul complex sportiv. Diferența din clasament dintre cele două jucătoare a fost anulată de faptul că Bianca a intrat astăzi pe teren după 15 luni de pauză forțată de probleme medicale, astfel încât partida a fost una echilibrată până la final. La 3-3 în setul decisiv Bianca a revenit de la 0-40 și a încheiat partida cu 6-2, 4-6, 6-3, un final trist pentru Mihaela, care la rândul ei salvase două mingi de break în ghemul 8.

Pe ”Rod Laver Arena”, Simona Halep a avut nevoie de 59 de minute pentru a trece de australianca Lizette Cabrera (140 WTA), beneficiară a unui wild card și o va avea ca adversară în turul secund pe o altă reprezentantă a țării gazdă, Ajla Tomljanovic (69 WTA) în fața căreia are un scor de 4-0 în întâlnirile directe.

Duelul românesc dintre Sorana Cîrstea (72 WTA) și Patricia Țig (56 WTA) a fost programat pe terenul 17 a fost adjudecat de prima în 59 de minute cu scorul de 6-2, 6-1. Patricia, care mai disputase un singur joc oficial în acest an, a opus o rezistență slabă mult mai determinatei Sorana, care în turul secund va avea o adversară mult mai dificilă, pe favorita numărul 9 a tabloului, cehoaica Petra Kvitova.

Patricia, Irina și Mihaela primesc 10 puncte de clasament și un cec în valoare de 100.000 dolari australieni (77.000 USD).

În dimineața zilei de marți este programată partida Ana Bogdan (93 WTA) – Danielle Rose Collins (SUA, 46 WTA), ultimul meci al unei românce în turul I de simplu.

Miercuri încep partidele de dublu, româncele fiind angrenate în următoarele întâlniri:

Irina Begu/Nadia Podoroska (Argentina) - Darija Jurak (Croația)/Nina Stojanovic (Serbia)

Ana Bogdan/Rebecca Peterson (Suedia) - Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova (ambele Cehia, cap de serie 3)

Mihaela Buzărnescu/Ankira Raina (India) - Olivia Gadecki/Belinda Woolcock (ambele Australia) (wild card)

Simona Halep/Charlotte Kempenaers-Pocz (Australia) (wild card) - Arina Rodionova/Storm Sanders (ambele Australia)