Australian Open: Bogdan și Niculescu în finală, alte două tricolore în semifinalele calificărilorRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
16 Ian 2020

După ce ieri meciurile de pe tablourile de calificări au fost amânate din cauza fumului incendiilor din zona Melbourne, astăzi s-au reluat duelurile ce au ca obiectiv obținerea unui loc pe tabloul principal al primului turneu de mare șlem al anului.

Vești bune vin de la Ana Bogdan, locul 96 WTA și principală favorită a tabloului, care a dispus cu 6-2, 6-3 de reprezentanta gazdelor, Belinda Woolcock (295 WTA), și va juca vineri meciul decisiv pentru atingerea obiectivului contra americancei Ann Li (142 WTA). În aceeași fază a competiției Monica Niculescu (128 WTA) a revenit în duelul cu bulgăroaica Viktoriya Tomova (144 WTA) după ce a cedat primul set și s-a impus cu 1-6, 6-1, 6-4 și va juca în finală contra elvețiencei Stefanie Voegele (117 WTA).

Gabriela Ruse (181 WTA) a obținut o victorie muncită în fața unei adversare mai bine cotate, americanca Usue Maitane Arconada (131 WTA), scor 6-7 (5), 7-5, 6-4 și o va avea ca adversară în turul secund pe spanioloaica Nuria Parrizas-Diaz (212 WTA), în timp ce Patricia Țig (113 WTA) nu a putut trece de Leylah Annie Fernandez (Canada, 206 WTA), de care a fost învinsă cu 2-6, 3-6.

În proba masculină, Marius Copil (151 ATP) a avut un meci complicat în compania taiwanezului Wu Tung-Lin (230 ATP), pe care l-a învins abia în supertiebreak-ul din setul decisiv. După mai bine de două ore și 20 de minute de joc, arădeanul s-a impus cu 3-6, 7-6 (1), 7-6 (8) și va juca tot mâine împotriva italianului Lorenzo Musetti (361 ATP).