Australian Open: Begu, prima româncă în șaisprezecimiAFP / Mediafax Foto
21 Ian 2015

Australian Open: Begu, prima româncă în șaisprezecimi

Prin victoria de azi asupra cehoaicei Katerina Siniakova (81 WTA), Irina Begu este prima jucătoare româncă intrată în șaisprezecimile ediției din acest an a Australian Open. După un meci tensionat, dar controlat bine de jucătoarea noastră, partidă ce a durat un pic mai mult de două ore, Irina s-a impus cu scorul de 7-5, 6-4.

Siniakova a început mai bine și s-a detașat la 3-0 cu un break obținut la mare luptă, dar răspunsul Irinei a fost pe măsura experienței și poziției sale în clasament. Cu o serie de 5 ghemuri consecutive, Begu a întors situația pe tabelă și servea pentru set, dar cehoaica a speculat un moment de relaxare și a egalat scorul. Irina a depășit rapid punctul critic și a făcut rebreak-ul, apoi nu a mai scăpat ocazia de a închide setul pe propriul serviciu.

Cu lecția învățată, Irina a pus presiune pe adversara sa încă din debutul actului secund și a reușit să câștige pe serviciul acesteia, apoi s-a detașat la 4-1 cu un al doilea break. Nemaiavând ce pierde, Siniakova își adună forțele și încearcă revenirea, dar Irina păstrează până la final avantajul obținut la începutul setului.

După rezultatul de astăzi, jucătoarea noastră a intrat în rândul ultimelor 32 de jucătoare de pe tabloul de simplu și va întâlni în turul 3 al competiției pe germanca Carina Witthoeft (104 WTA), o jucătoare care va împlini în curând 20 de ani și care a provocat în primul tur una dintre surprizele competiției, eliminând-o pe spanioloaica Carla Suarez Navarro (17 WTA). În turul secund, Witthoeft a dispus tot astăzi de americanca Christina McHale (54 WTA), astfel încât Irina trebuie să uite că a câștigat singura întâlnire disputată cu germanca, pe zgură în urmă cu 2 ani, și să pregătească bine jocul programat vineri dimineață.