Astra turează motoarele în repriza secundăSportPictures.eu
31 Aug 2014

Astra turează motoarele în repriza secundă

Încheind o săptămână fastă pentru ei, giurgiuvenii de la Astra au învins categoric cu o repriză secundă în care au debordat pe teren. Craiovenii au avut prima mare ocazie a partidei prin Nuno Rocha, în minutul 10. La o pătrundere în careul gazdelor, jucătorul din Insulele Capului Verde a încercat o scăriță, dar Lung junior a revenit și în ultimul moment a respins mingea ce îl depășise și se îndrepta spre poarta goală. În minutul 25 Curelea a avut o lovitură de cap ce trimitea balonul sub transversală, dar Lung junior a fost la post și a îndepărtat pericolul. Astralii au avut două goluri anulate pe motiv de ofsaid și două bări, semnate de Bukari în minutul 27 și Oros în minutul 40. Prelungirile primei reprize aduc deschiderea scorului, Budescu marcând cu complicitatea goalkeeper-ului craiovean Irimia, care a scăpat mingea trimisă din lovitură liberă din afara careului de 16 metri.

Repriza secundă are un ritm alert în care tactul îl dictează gazdele. Imediat după reluare, Bukari duce scorul la 2-0 după un assist ideal al lui De Amorim, iar în minutul 60 Budescu este la capătul centrării lui Junior Morais și schimbă din nou tabela pentru Astra. În minutul 83 Budescu face tripla din penalty, Enache înscrie și el cu capul în urma unui corner în minutul 85, iar partida se încheie Astra – CSU Craiova 5-0 (1-0), cu oaspeții care ajung pe ultima poziție a clasamentului și Jerry Gane într-o postură delicată.

Astra (antrenor Daniel Isăilă): Lung jr. – Rus (min. 46 Pliatsikas), Ben Youssef, Oros, Morais – Seto, Laban – Enache, Budescu, De Amorim (min. 76 Ioniţă) – Bukari (min. 63 Grandin)

CS Universitatea Craiova (antrenor Jerry Gane): Irimia – Achim, Frăsinescu, Kay, Vătăjelu – Madson, Brandan – Băluţă (min. 61 Varga), Nuno Rocha (min. 68 Ferfelea), Bancu (min. 79 Ivan) – Curelea