Astra, o remiză cât o înfrângereAlexandru Dobre / Mediafax Foto
27 Iul 2016

Astra, o remiză cât o înfrângere

Astra a lăsat impresia unei echipe stoarse de energie în partida de pe stadionul Marin Anastasovici din Giurgiu din turul III preliminar al UEFA Champions League contra celor de la FC Copenhaga.

Chiar dacă au pornit bine, cu un gol înscris de Teixeira în minutul 7, giurgiuvenii nu au putut ține ritmul în care echipa daneză a evoluat în special în repriza secundă. Într-o fază în care la degajarea unui fundaș danez balonul a ricoșat din Boudjemaa și a revenit la acesta, mijlocașul francez l-a găsit perfect pe playmaker-ul Astrei în mijlocul careului oaspeților, reluarea din prima a acestuia făcând inutil plonjonul portarului Olsen. 1-0 din minutul 7 și perspectiva părea optimistă pentru campioana României, însă jocul prestat a fost unul anost, fără perspectivă. Nici danezii nu au excelat la capitolul spectacol, dar au punctat doar la capitolul angajament. Mai mult decât atât, Silviu Lung junior a fost aproape să le pună pe tavă golul egalării la o ieșire inoportună cu câteva minute înainte de pauză, dar Geraldo a fost atent și a trimis în corner mingea ce se îndrepta spre poarta goală.

La revenirea de la vestiare gazdele au încercat să își impună jocul în primele 10 minute, dar fără succes, danezii preiau inițiativa și reușesc egalarea în minutul 64, când Delaney finalizează din mijlocul careului după o pasă de excepție a nou-intratului Falk ce a surprins blocul defensiv al giurgiuvenilor. Căpitanul danezilor a fost aproape de dublă în minutul 75 pe fondul unei căderi vizibile a randamentului fizic al formației gazdă. Nici intrările lui Săpunaru și De Amorim nu au reușit să sporească vitalitatea giurgiuvenilor, astfel încât FC Copenhaga s-a cantonat în jumătatea de teren adversă. Verbic a ratat reluarea cu capul în minutul 78 din mijlocul careului Astrei fără să fie marcat de cineva, fază care constituie un semnal de alarmă pentru echipa tehnică a giurgiuvenilor și din prisma rezultatului și prestației din campionat.

S-a încheiat Astra – FC Copenhaga 1-1 (1-0), un egal cât o înfrângere ce trebuie anulată de un joc în returul din Danemarca în care giurgiuvenii trebuie să se schimbe radical în exprimare.

Astra Giurgiu (antrenor Marius Șumudică): Lung Jr. - Vangjeli, Geraldo Alves, Fabricio, Junior Morais - Lovin, Seto (min. 73 De Amorim), Boldrin - Boudjemaa (min. 60 Săpunaru), Daniel Niculae (min. 90+3 Florea), Teixeira

FC Copenhaga (antrenor Stale Solbakken): Olsen - Andersen, Johansson, Zanka, Augustinsson - Verbic (min. 81 Amankwaa), Delaney, Kvist, Toutouh (min. 61 Falk) - Cornelius, Santander