Astra Giurgiu, eliminată din Europa LeagueRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
24 Feb 2017

Astra Giurgiu, eliminată din Europa League

Campioana României, Astra Giurgiu, a fost eliminată în 16-imile Europa League la fotbal, după ce a pierdut manșa retur, în Belgia, pe terenul celor de la Genk, cu scorul de 1-0 (0-0).

Meciul a fost echilibrat în prima parte, giurgiuvenii având o mare ocazie în minutul 42, când Budescu a șutat din careu peste bara transversală, dintr-o poziție ideală. Pe tot parcursul meciului a căzut o ploaie rece, deranjantă pentru calitatea jocului, iar vântul a bătut puternic, în rafale.

În repriza secundă, Astra a continuat să joace destul de curajos, însă fără a se apropia foarte periculos de poarta belgienilor. Lovitura de grație a dat-o căpitanul gazdelor, spaniolul Pozuelo, care a marcat unicul gol al meciului în minutul 81, executând superb o lovitură liberă din colțul careului mare, de pe partea stângă. Totuși, la acest gol, portarul Silviu Lung junior are, prin poziționarea defectuoasă, o parte din vină.

Cu scorul general de 3-2, Genk s-a calificat mai departe, în timp ce Astra Giurgiu a terminat meciul fără antrenorul Marius Șumudică pe banca tehnică, acesta fiind eliminat pentru proteste repetate la adresa deciziilor luate de brigada de arbitri olandeză.