Asesoft câştigă derby-ul cu AtlassibSportPictures.eu
23 Mar 2014

Asesoft câştigă derby-ul cu Atlassib

Etapa a 24-a din Liga Naţională de Baschet masculin a fost dominată de gazde în cinci partide din cele şase jucate ieri, 22 martie. Asesoft şi-a luat revanşa acasă după înfrângerea din tur, de la Sibiu. La Cluj, a fost singura victorie a oaspeţilor, practic singura surpriză din etapă.

Derby-ul etapei şi al campionatului a început cu ratări la ambele coşuri, apoi Mohammed, Burlacu şi Lee au spart gheaţa pentru 7-0. Cei trei au dat recital în faţa propriilor suporteri, fiind singurii marcatori ai echipei în primul sfert. Secvenţa avea să fie decisivă pentru soarta partidei, avantajul crescând la 10 puncte (17-7), apoi la 19 puncte (29-10), Ceskovic stabilind scorul primelor zece minute la 29-13. În al doilea sfert, Atlassib s-a prăbuşit la podea, iar Asesoft peste ei cu o rafală de puncte în principal de marcate de starul Mohammed. Avantajul s-a dus la 20 de puncte şi aşa s-a intrat în pauză.

Deşi sibienii au dat semn de revenire şi au dominat pe tabelă sferturile trei şi patru, ploieştenii au stat mereu aproape şi s-au apărat bine, fără să mai forţez în atac. Sfertul patru a fost mai „sărac” în puncte înscrise, dar mai „bogat” în ratări, astfel că victoria le-a surâs celor de la Asesoft, ajutând, indirect, pe CSM Oradea să treacă peste Atlassib în clasament.

• CSU Asesoft – CSU Atlassib Sibiu 70 – 55 (29-13, 20-16, 12-16, 9-10)

A. Mohammed şi-a condus echipa cu cele 24 de puncte marcate pentru Asesoft, fiind secondat de Lee cu 19 puncte. Pentru Atlassib, Bojovic a înscris 13 puncte.

Cu victoria detaşată în faţa propriilor suporteri, orădenii au prins locul doi pentru moment. Scorul reflectă o dominare exclusivă în faţa ultimei clasate.

• CS Municipal Oradea – CS BC Farul Constanţa 99 – 50 (31-6, 21-15, 20-11, 27-18)

Duelul „loco” s-a terminat cu un avantaj stabilit în primul sfert şi înfrumuseţat în următoarele de BC, aspirantă la grupul de play-off.

• BC Timişoara – BC Timba Timişoara 103 – 58 (34-13, 21-19, 31-13, 17-13)

Puţin surprinzător, clujenii au pierdut acasă, deşi au condus până la pauză. Cu două etape râmase din retur, mureşenii au şansa să urce mai mult decât locul patru. Mobitelco cu greu poate rata accesul în play-off.

• U BT Mobitelco Cluj – BC Mureş Tg. Mureş 81 – 88 (27-20, 26-21, 13-29, 15-18)

Ultimele două rezultate de ieri au fost de partea gazdelor:

• CS Gaz Metan Mediaş – CS Concordia Chiajna 95 – 84 (35-20, 23-18, 16-17, 21-29)
  • BCM U Piteşti – SCM U Craiova 82 – 61 (20-12, 19-10, 21-12, 22-17)

Astăzi, 23 martie, are loc ultima partidă din etapă, Energia Rovinari – Steaua Bucureşti, de la ora 19:00.