Asesoft a transformat Energia în învinsăSportPictures.eu
10 Mar 2014

Asesoft a transformat Energia în învinsă

Luni, 10 martie, de la orele 18:00, s-a disputat în Sala Sporturilor din Tg. Jiu ultimul meci de baschet masculin din etapa a 22-a a Ligii Naţionale, etapă începută acum o săptămână şi derulată pe parcursul a şase zile.

Energia s-a alimentat cu curaj în primul sfert şi a arătat un joc la nivelul celebrei Asesoft, campioana la zi. Gazdele au marcat primele două coşuri de două puncte şi le-au trezit ploieştenilor instinctul de lideri, aceştia din urmă venind în faţă pe tabelă cu 8-13. S-a repetat duelul, dar în sens invers, pentru 19-15. După al treilea egal, 20-20, se părea că „energeticienii” vor sta mai bine cu două aruncări libere, dar ploieştenii au pus capac primelor zece minute cu un coş de trei puncte al lui Gutoaia (22-23).

Mohammed şi Gutoaia au ieşit la rampă în sfertul doi. Cu ajutorul lor uriaş, CSU a crescut avantajul pe tabelă pentru liniştea întregii echipe. Energia a trecut pe avarie, apărarea fiind strapunsă des, scurt şi cuprinzător de Asesoft, pentru şaisprezece puncte avans la pauză (36-52).

Meciul a avut nerv şi în partea a doua, dar tot Gutoaia a dat loviturile decisive, secondat de Mohammed şi Lee. Totuşi, echipa din Rovinari a răspuns mai bine la şocuri şi a produs o egalitate neoficială pentru sfertul trei, 24-24, dar fără a micşora diferenţa reală de pe tabelă (60-76). În ultimele zece minute, Asesoft a controlat victoria cu noi reuşite personale, iar gazdele s-au văzut nevoite să se recunoască învinse de o formaţie de calibru superior.

• CS Energia Rovinari – CSU Asesoft Ploieşti 74 - 95 (22-23, 14-29, 24-24, 14-19)

Principalii marcatori au fost: Milosevic - 21 de puncte şi Darby Jr - 17 puncte (pentru Energia); Gutoaia - 34 de puncte, Mohammed - 22 de puncte şi Lee – 15 puncte (pentru Asesoft).

Odată jucat ultimul meci din etapa a 22-a, să recapitulăm şi celelalte rezultatele:

• CS BC Farul Constanţa – Steaua Eximbank Bucureşti 53 – 87
  • Gaz Metan Mediaş – BC Timba Timişoara 86-81
  • BCM U Piteşti – CSU Atlassib Sibiu 69-80
  • SCM U Craiova – CS Concordia Chiajna 111-57
  • BC Timişoara – U BT Mobitelco Cluj 90-77
  • CS Municipal Oradea – BC Mureş Tg. Mureş 75-76