Volei
Arcada Galați, eliminată de LyonSorin Pană / SportPictures.eu
28 Ian 2016

Arcada Galați, eliminată de Lyon

Meci dramatic susținut de Arcada Galați în optimile de finală ale Cupei Challenge. Gălățenii s-au deplasat în Franța, pentru returul cu Lyon, după ce la malul Dunării, în prima manșă, se impuseseră net cu 3-0.

Roata s-a întors însă, iar francezii au dominat autoritar, câștigând ei cu 3-0 (25-15, 47-45, 25-22). Setul al doilea a fost practic cheia jocului, numărul de puncte marcate, 92, aducând această manșă între primele cinci din întreaga istorie a voleiului mondial. Setul respectiv a durat 47 de minute.

Conform regulamentului, s-a jucat set de aur, unde francezii s-au impus cu 15-12.

O altă echipă masculină, cea din Zalău, a fost eliminată în optimile de finală ale Cupei CEV, după ce ieri a cedat pe teren propriu, în returul cu finlandezii de la VaLePa, cu scorul de 3-0 (25-23, 25-21, 25-22).