Euro 2016
Anglia - Rusia, prima remiză la Euro 2016Abaca / Hepta/ SportPictures.eu
12 Iun 2016

Anglia - Rusia, prima remiză la Euro 2016

Anglia și Rusia au remizat în grupa B a Euro 2016, 1-1. Prima repriză a fost una albă, cu un pic de dominare teritorială a englezilor, care s-au apropiat în câteva situații de gol, grație experienței lui Rooney, în special.

Meciul a fost antrenant, cu faze la o poartă și la cealaltă. Britanicii au deschis scorul în minutul 73, când Dier a executat perfect o lovitură liberă directă, acordată perpendicular de la 20 de metri de poarta lui Akinfeev. Goal-keeper-ul rus nu a avut nicio replică, fiind pur și simplu spectator la această execuție magnifică.

Rușii nu au lăsat brațele jos și au reușit egalarea în minutele de prelungiri, când o centrare l-a găsit pe fundașul Berezutsky urcat în careul advers. Căpitanul Rusiei s-a înălțat și a reluat cu capul, cu boltă, peste Hart, care nici el nu a mai avut posibilitatea de a interveni. Mai mult, rușii puteau să dea lovitura și să câștige, Dzyuba scoțându-l pe Hart din poartă, în lateral, însă faza a rămas fără rezultat pe tabela de marcaj.

Rezultatul de egalitate, primul de la Euro 2016, este unul echitabil, judecând după modul cum a arătat în ansamblu partida.

Anglia: Hart - Walker, Cahill, Smalling, Rose - Rooney, Dier, Alli - Lallana, Kane, Sterling. Au mai intrat: Wilshere și Milner.

Rusia: Akinfeev - Smolnikov, Ignashevitch, Berezutsky, Schennikov - Neustadter, Golovin - Smolov, Shatov, Kokorin - Dzyuba. Au mai jucat: Shirokov, Glushakov și Mamaev.