Amicale de duminică!SportPictures.eu
09 Feb 2014

Amicale de duminică!

Pandurii Târgu Jiu a disputat un nou meci în cantonamentul din Antalya, întâlnind duminică Sahtior-ul lui Mircea Lucescu, echipă în fața căreia a pierdut cu 1-5. Superioritatea ucrainienilor a fost evidentă, ei având la pauză un avantaj de 4 goluri, iar în minutul 72 l-au marcat pe al 5-lea și au oprit motoarele. Pandurii marchează golul de onoare prin olandezul Breeveld și meciul se încheie cu un sever 1-5!

Cristi Pustai și Mircea Lucescu au prezentat la start următoarele formații:

Pandurii: Stanca – Ungurușan, Christou, Erico, Momcilovic – Anton, Breeveld – Buleică, Nistor, Ciucur – Bud.

Șahtior: Kanibolotskiy – Kobin, Kryvtsov, Chygrynskiy, Shevchuk – Fernando, Stepanenko, Bernard – Eduardo, Ilsinho, Ferreyra

----------------------------------------

Petrolul, aflată în stagiu de pregătire în Antalya, a disputat duminică o partidă în compania moldovenilor de la Șeriff Tiraspol. Internaționalul român Adi Mutu și-a intrat repede în rol și în minutul 2 deschide scorul, iar în minutul 19 face dubla, ambele goluri fiind marcate cu reluări după respingeri ale apărării adverse. Cei din Tiraspol reușesc să echilibreze jocul, egalează și chiar au ocazia să preia conducerea. Meciul e tensionat, căpitanii celor două echipe, Geraldo și Samardzic, sunt eliminați în minuitul 68, jocul scade în intensitate și se încheie cu un rezultat de egalitate, 2-2

La startul partidei au fost aliniate următoarele formații:

Petrolul: Povilas - Alcenat, Geraldo, Manasse, Guilherme - Hoban, De Lucas - Priso, Zicu, Morar – Mutu.

Şeriff: Stajila - Melli, Ricardinho, Metoua, Cadu, Paye, Ernandes, Samardzic, Isa, Stanojevic, Luvannor

Oţelul Galaţi a disputat al cincilea amical al iernii și a remizat, 1-1, cu Guangzhou Evergrande. Autorul golului gălățean a fost Gavrilă, care a transformat o lovitură de la 11 metri, obținută după un fault la noul căpitan al echipei, Sipovici.

În cele 5 partide disputate în cantonamentul din Spania, Oțelul a înregistrat 3 victorii și 2 meciuri egale.

Aflată și ea în stagiu de pregătire în Antalya, Rapid București a jucat cu maghiarii de la Ujpest Budapesta, reușind să câștige în fața acestora cu scorul de 1-0 prin golul marcat în minutul 53 de Cătălin Păun.

Fostul internațional Viorel Moldovan, actualul antrenor al vișiniilor a aliniat următoarea formație: Drăghia - Coman, Iacob, Păun, N. Vasile - Martin, Săndulescu, Cl. Herea (72 Selagea), Doman (89 Mindu) - T. Bălan (72 Negru), Pancu (62 Ciolacu).