Amicale: Ziua remizelorFlaviu Buboi / SportPictures.eu
21 Ian 2020

Amicale: Ziua remizelor

CFR Cluj a remizat, scor 1-1 (0-1), cu Wehen Wiesbaden, formație ce ocupă locul 17 în Bundesliga 2. Unicul gol al formației campioane a fost înscris de Camora în minutul 47, iar antrenorul Dan Petrescu a trimis la startul partidei următoarea formulă de echipă: Arlauskis – Susic, Boli, Burcă, Camora – Djokovic, Bordeianu, Sylla – Deac, Costache, Rondon.

În al treilea meci de pregătire din Antalya, FC Viitorul a întâlnit formația austriacă Sturm Graz. Partida s-a încheiat la egalitate, scor 0-0, deși a fost un joc disputat, cu numeroase ocazii la ambele porți. Pentru FC Viitorul au evoluat: Buzbuchi - Dussaut (80 Ghiță), Țîru (80 Iacob), Mladen (80 Buta), De Nooijer (80 Boboc) - Achim (80 Grosu), Artean (80 Casap), Matei (80 Ciobanu) - Chițu (80 Ganea), Zoua (80 Bîrnoi), Rivaldinho (80 Pitu). Formația pregătită de Gheorghe Hagi va disputa miercuri, 22 ianuarie, de la ora 9:30 un nou meci amical în cantonamentul de la Belek, în care vor întâlni multipla campioană a Serbiei, Partizan Belgrad și totodată deținătoarea Cupei în ultimul sezon.

Al treilea adversar al celor de la Gaz Metan Mediaș în cantonamentul programat în Marbella a fost SV Darmstadt 98, formația care evoluează în Liga a doua din Germania, partida încheindu-se fără gol. Ultimul joc de verificare care a fost deja stabilit va avea loc în data de 23 ianuarie, atunci când Gaz Metan va întâlni Shonan Bellmare, echipă care evoluează în prima ligă din Japonia.

Chindia Târgoviște a reușit astăzi încă un succes în campania de meciuri amicale din Antalya. Elevii lui Viorel Moldovan a terminat 3-0 cu Spartaks Jurmala (Letonia, Liga I), golurile fiind marcate de Barbu, Burlacu și Benga, toate în prima repriză.

În cantonamentul de la Belek, în Turcia, Sepsi OSK Sf. Gheorghe a suferit a doua înfrângere. După ce în primul meci a fost învinsă de azerii de la Zira FK, astăzi formația covăsneană a cedat cu scorul de 0-1 (0-1) în fața bulgarilor de la PFC Beroe, unicul gol al partidei fiind înscris din penalty în minutul 43. Ultima partidă de pregătire  pe care o va disputa echipa pregătită de Leo Grozavu este cea cu rușii de la FK Arsenal Tula programată joi, 23 ianuarie.

Tot în Turcia, FC Voluntari a încheiat la egalitate jocul de pregătire din compania formației azere Sabail FC. Scorul a fost 2-2, reușitele ilfovenilor fiind semnate de Cătălin Țîră în minutul 11 și de Eric în minutul 55. Mihai Teja a optat pentru o formulă de start alcătuită din: Mitrev – Struna, Achim, Armaș , Kocic – Signorelli, Laidouni, Gheorghe – Sanoh, Țîră , D. Benzar. Joi ilfovenii vor disputa ultim partidă de pregătire înainte de revenirea în țară, adversar urmând a fi echipa de ligă secundă din Rusia Chertanovo Moscova.