Amicale: Viitorul, două partide într-o ziGabriel Fluerariu / Mediafax Foto
03 Feb 2015

Amicale: Viitorul, două partide într-o zi

În cantonamentul din Antalya, Gică Hagi lucrează intens cu băieții de la Viitorul pentru un retur ce se anunță a fi de foc pentru echipa sa. Înainte de a-l sărbători joi pe antrenorul și patronul lor pentru aniversarea a 50 de ani, constănțenii au jucat astăzi două meciuri în două formule de joc total diferite. Primul a fost contra austriecilor de la SV Ried, încheiat la egalitate 2-2, după ce la pauză conduceau cu 2-1 prin golurile lui Bonilla (min. 22) și Florin Tănase (min. 23). A doua partidă a fost un test rezervat echipierilor cu vârsta sub 21 de ani și s-a jucat în compania unei echipe cu nume în ton cu opțiunea antrenorului constănțean, Young Boys Berna. Elvețienii au obținut remiza după ce Viitorul a deschis scorul prin Vînă în minutul 6.

În Croația, CFR Cluj participă la competiția Istria Winter Cup și a disputat astăzi partida contra celor de la Novigrad, echipă din eșalonul al III-lea al țării gazdă. Clujenii și-au apropiat victoria datorită reușitelor semnate de Chanturia, Larie, Jazvici şi Carter, scorul final fiind 4-1.

Dinamo a suferit o înfrângere în primul meci disputat la Cupa Marbella din Spania. Lokomotiv Moscova a fost adversarul de astăzi și s-a impus cu 1-0, golul victoriei fiind înscris în minutul 80. Naumovski, Nicolae Grigore și Grozav au intrat în teren de la primul fluier al arbitrului, însă ex-rapidistul a ieșit accidentat după primele minute de joc.

În alte două partide disputate în Antalya, ”U” Cluj a dispus cu 2-1 de austriecii de la Wiener Neustadt, goluri marcate de Castillion şi Neag, iar CSMS Iaşi a remizat 1-1 cu polonezii de la Korona Kielce, golul moldovenilor fiind înscris pe final de partidă de Bosoi.