Amicale: Victorii pentru olteni și dinamoviști, remiză pentru FCSBRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
20 Ian 2019

Amicale: Victorii pentru olteni și dinamoviști, remiză pentru FCSB

Universitatea Craiova a obținut ieri cea de a doua victorie consecutivă din cantonamentul din Antalya. „Leii” lui Mangia au învins formația FC Vorskla Poltava cu scorul de 3-0, prin reușitele lui Mitriță (min. 12), Koljic (min. 14) și Cristea (min. 74). Împotriva formației ucrainene, tehnicianul oltenilor a folosit următorii jucători: Pigliacelli (Popescu, min. 62) – Martic (Dimitrov, min. 46), Kelic (Donkor, min. 46), Tiago (Popa, min. 62), Bancu (Briceag, min. 62) – Cicâldău (Bic, min. 62), Fedele (Mateiu, min. 46) – Meza Colli (Bărbuț, min. 46), Mitriţă (Baicu, min. 62), Rocha (Mihăilă, min. 46) – Koljic (Cristea, min. 46).

După două înfrângeri, Dinamo a obținut prima victorie în al treilea meci amical din cadrul stagiului de pregătire în Turcia, disputat în această după-amiază la IC Santai Football Center din Belek. Atacantul Daniel Popa a marcat toate golurile dinamoviștilor în duelul cu FK Liepaja (Letonia), scor 3-2 pentru echipa antrenată de Mircea Rednic. Fotbalistul dinamovist a deschis scorul în minutul 14, dintr-un penalty obținut de Dan Nistor, și a mai punctat în minutele 30 și 51. Muțiu – Sorescu, D. Ciobotariu, R. Grigore, Mustoe – I. Filip – Zenke, Ait-Atmane, D. Nistor, Jaadi – D. Popa au jucat din primul minut pentru echipa din Ștefan cel Mare, iar după pauză au mai evoluat G. Crețu, Ehmann, Longher, Aliji, Montini și Christovao. Ultimul meci amical al roș-albilor este programat miercuri, 23 ianuarie, împotriva rușilor de la Dinamo Moscova.

FCSB a folosit două formule de echipă și a încheiat la egalitate, 2-2, un joc în care a dominat prima repriză și a primit două goluri la interval de câteva minute în a doua. Împotriva chinezilor de la Shanghai Shenhua, Mihai Teja a utilizat în formula de start următorii jucători: Bălgrădean - R. Benzar, Planic, Bălașa, Morais - Nedelcu, Fl. Matei - D. Man, Fl. Tănase, Fl. Coman – Rusescu, pe parcurs intrând A. Vlad, M. Roman, Stan, Teixeira, Moruţan, Fl. Coman, Jakolis. Florin Tănase a deschis scorul în minutul 7 din pasa lui Rusescu, iar o acțiune a lui Romario Benzar în minutul 49 s-a încheiat cu o centrare trimisă în propria poartă de unul dintre fundașii chinezi. Trei minute mai târziu Florin Tănase a fost faultat în careu, dar tot el a ratat execuția penalty-ului și nici reluarea lui Man după respingerea portarului nu a fost una mai fericită. După ce Teja a schimbat formula de echipă în minutul 65, chinezii surprind defensiva roș-albastră în minutele 72 și 75 și au menținut rezultatul până la fluierul final. Următoarea partidă de pregătire a celor de la FCSB în cantonamentul de la Marbella va fi și ultima, miercuri urmând să întâlnească pe Dinamo Kiev.