Amicale: Program încărcat pentru formațiile din Liga 1Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
15 Ian 2020

Amicale: Program încărcat pentru formațiile din Liga 1

FC Viitorul a disputat ieri primul amical din stagiul de pregătire pe care îl susține în Antalya, adversar fiindu-i campioana ultimilor doi ani din Elveția și totodată actualul lider, Young Boys Berna. Singurul gol al meciului a fost reușit de elvețieni, în finalul primei reprize, prin Assale în minutul 44, însă prestația băieților pregătiți de Gică Hagi, dintre care au evoluat în teren toți cei trei jucători din lot născuți în 2002, Munteanu, Pitu și Buta, a fost una curajoasă și puteau obține o remiză de moral.

Pentru Viitorul au evoluat: Căbuz (min. 35 Buzbuchi, min. 65 Cojocaru) - Boboc (min. 46 Dussaut), Țîru (min. 46 Mladen), Ghiță (min. 46 Iacob), Filip (min. 46 De Nooijer) - Ciobanu (min. 46 Grosu), Artean (min. 46 Dulca), Casap (min. 46 Achim, min. 90 Buta) - Iancu (min. 46 Ganea), Rivaldinho (min. 35 Zoua, min. 63 L. Munteanu), Matei (min. 46 Pitu)

Tot ieri FC Botoșani a disputat primul meci de verificare în cantonamentul din Antalya. La fel ca anul trecut, elevii lui Marius Croitoru au învins echipa din prima liga din Ungaria, FC Paksi, cu scorul de 2-1. Golurile botoșănenilor au fost marcate de noul atacant al echipei, Marko Dugandzic, în minutele 20 și 32, golul celor de la Paksi fiind înscris la începutul reprizei a doua.

După ce duminică a învins cu 2-0 formația germană Eintracht Braunschweig, ocupanta locului al patrulea în liga a treia, prin golurile semnate de Valentin Mihăilă (min. 53) și Dan Nistor (min. 83 gol direct din corner), Universitatea Craiova a avut o perioadă de pauză, următorul meci fiind programat pe 17 ianuarie în compania celor de la FC Aarau, locul 7 în Liga a II-a elvețiană.

Astăzi Dinamo a pierdut primul meci amical din cadrul stagiului de pregătire în Spania, scor 0-1 (0-0) cu Dynamo Dresda, locul 18 la jumătatea acestui sezon competițional în liga secundă a campionatului german. Dusan Uhrin a folosit următorii jucători: Straton – Moura, D. Ciobotariu, M. Popescu, Skovajsa – Al. Răuță, N'Diaye – Moldoveanu, Fabbrini, Sorescu – D. Popa au jucat în prima repriză, iar după pauză au evoluat Piscitelli – I. Șerban, Bejan, R. Grigore, Corbu – I. Filip, Mrzljak – Mihaiu, Bani, Sin – Perovic. Următorul meci amical în Spania este programat sâmbătă, 18 ianuarie, cu Bochum, locul 14 în liga a doua din Germania.

FC Voluntari a terminat la egalitate, scor 1-1 (1-1), partida disputată tot astăzi împotriva formaţiei din Kazahstan Okzhetpes Kokshetau, în timp ce Academica Clinceni a remizat fără gol cu Sabah Baku (Azerbaijan). Același scor s-a înregistrat și în partida dintre Politehnica Iași și albanezii de la FK Kukesi, toate partidele disputându-se în Antalya.