Amicale: Gol de generic pentru Florinel ComanRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
18 Ian 2020

Amicale: Gol de generic pentru Florinel Coman

FCSB a câștigat al doilea meci amical din Spania în care a întâlnit formația germană Karlsruher SC, scorul partidei fiind 1-0 (0-0). Singurul gol al partidei a fost reușit de Florinel Coman, în minutul 55 cu o execuție de excepție la vinclu din lovitură liberă de la aproximativ 18 metri ce l-a lăsat fără replică pe portarul advers.

Bogdan Vintilă a început meciul cu următoarea formulă de echipă: Bălgrădean - Crețu, Planic, Cristea, Panțîru - Nedelcu, Oaidă, Moruțan - Man, Olaru, Coman. Oaidă a fost înlocuit în minutul 40 de Ovidiu Popescu, în urma unei accidentări. În minutul 70 au fost introduși în grup Vlad, Manea, Perianu, Momcilovic, Filip, Vînă, Dumitru, Niță și Popa. Căpitanul Florin Tănase nu a fost utilizat, din cauza unei probleme medicale. Pentru roș-albaștri urmează meciul amical de luni, împotriva rușilor de la FC Lokomotiv Moscova, care va începe la 17:30 ora României la Marbella Football Center.

Universitatea Craiova a fost învinsă în această după-amiază de formația poloneză Pogon Szczecin în cel de-al treilea amical de pregătire din Antalya. Scorul întâlnirii disputate pe Gloria Sports Arena din Antalya a fost 1-3 (1-2), unicul gol al oltenilor fiind marcat de Alexandru Cicâldău în minutul 37. La primul fluier al arbitrului, Corneliu Papură a trimis în teren următorul 11: Pigliacelli - Martic, Cosic, Acka, Mățel - Nistor, Mateiu, Cicâldău - Ivan, M. Roman, Mihăilă. Din minutul 60 configurația s-a schimbat radical: Marinescu - Vlădoiu, Bălașa, Tiago, Juncu - Danciu, I. Popescu, Ivanov - Bărbuț, Nițu, Baiaram. Joi, 23 ianuarie oltenii vor disputa următorul amical, adversai urmând a le fi polonezii de la Zaglebie Lubin.

Tot în Antalya, FC Botoșani a disputat al treilea amical, fiind învinși cu scorul de 1-2 (1-1) de formația PFK Beroe, ocupanta locului nouă din campionatul Bulgariei. Golul botoșănenilor a fost înscris de Keyta în minutul 19, iar bulgarii au marcat în minutele 26 prin Kamburov și 52 prin Madzharov. În acest meci Marius Croitoru a rulat aproape tot lotul de jucători. Următoarea partidă amicală pentru botoșăneni va fi luni, 20 ianuarie, contra echipei Ahmat Groznii din Rusia.

La Marbella, Dinamo București a încheiat la egalitate, scor 1-1 (1-0) partida amicală cu Bochum, locul 14 în liga secundă a campionatului din Germania, golul dinamoviștilor fiind înscris de Deian Sorescu, în minutul 27, din lovitură liberă de la marginea careului. Dusan Uhrin a trimis în teren la startul partidei următoarea formulă de echipă: Piscitelli – Moura, M. Popescu, R. Grigore, Skovajsa – N'Diaye – Mihaiu, Mrzljak, Fabbrini, Sorescu – D. Popa, iar după pauză au mai jucat Corbu, Bejan, Puljic, Sin, Răuță, I. Filip, Moldoveanu, Bani, V. Lazăr și Perovic. Următorul meci amical al alb-roșiilor este programat luni, 20 ianuarie, împotriva croaților de la Osijek.

Alte rezultate ale formațiilor românești în meciuri de pregătire: Politehnica Iași – Sumquayit (Azerbaijan) 1-1 (0-1), Sepsi OSK Sf. Gheorghe – Korona Kielce 1-0 (0-0), Academica Clinceni – Qarabag (Azerbaijan) 2-2 (1-1), FC Voluntari – Dinamo Tbilisi (Georgia) 3-1 (2-1).