Amicale: Final de cantonamenteFlaviu Buboi / SportPictures.eu
22 Ian 2020

Amicale: Final de cantonamente

FCSB a încheiat cantonamentul de iarnă cu o victorie lejeră, scor 3-1, împotriva campioanei Coreei de Sud, Jeonbuk Hyundai FC. Florinel Coman, cu o ”dublă” în minutele 17 și 24 și Olimpiu Moruțan (34) au înscris pentru roș-albaștri, în timp ce Lars Veldwijk a redus din handicap pentru asiatici în minutul 64. Bogdan Vintilă a început partida cu următoarea formulă de echipă: Bălgrădean - Crețu, Planic, Cristea, Panțîru - Nedelcu, Oaidă, Olaru - Man, Moruțan, Coman. În partea a doua a meciului au mai intrat Niță, Manea, Filip și Popa.

Campioana CFR Cluj a câștigat astăzi primul meci din cantonamentul spaniol, 2-1 (0-1) cu formația Dundalk, campioana en-titre Irlandei. Golurile formației clujene au fost înscrise de Țucudean (min. 73) și Petrila (min. 87), iar Dan Petrescu a trimis în teren următorul prim 11: Hindrich – Ciobotariu, Vinicius, Cestor, Butean – Golofca, Ita, Hoban – Păun, Pereira, Traore. Intrat în partea a doua a jocului, Țucudean și-a pus amprenta pe jocul clujenilor și a dat siguranță unei ofensive care a șchiopătat în partidele anterioare.

În ultima partidă de verificare din cantonamentul din Antalya, FC Botoșani a întâlnit formația slovacă Spartak Trnava, de care a fost depășită cu scorul de 2-1 (0-0), în timp ce Astra a remizat fără gol cu polonezii de la Lech Poznan.

Dinamo a pierdut ultimul meci amical din cadrul stagiului de pregătire în Spania contra celor de la Krasnodar, partida încheindu-se cu victoria rușilor, scor 2-1 (0-1). Dusan Uhrin a folosit ca garnitură de start: Piscitelli – Moura, M. Popescu, R. Grigore, Skovajsa – N'Diaye – Mihaiu, Mrzljak, Fabbrini, Sorescu – D. Popa, iar după pauză au mai jucat Straton, Corbu, Răuță, V. Lazăr, Moldoveanu, I. Filip, Sin și Bani. A fost ultima partidă de pregătire a dinamoviștilor înainte de începerea sezonului oficial.

FC Viitorul a pierdut, scor 0-1 (0-0), partida amicală desfășurată la Belek împotriva multiplei campioane a Serbiei, Partizan Belgrad, un meci pe care echipa constănțeană l-a început cu patru jucători născuți în 2002 (Pitu, Munteanu, Buta și Grosu), media de vârstă fiind de numai 20 de ani. Viitorul a irosit multe oportunități de a marca, inclusiv un penalty în minutul 30 executat de Pitu. Formația pregătită de Gheorghe Hagi a evoluat în următoarea formulă: Căbuz - Grosu (78 Țîru), Ghiță, Buta (57 De Nooijer), Boboc - Ciobanu, Iacob, Bîrnoi (57 Dussaut) - Ganea, Munteanu (78 Iancu), Pitu.