Ambiție și punct nesperatDan Tautan / Mediafax Foto
27 Sep 2014

Ambiție și punct nesperat

Gaz Metan Mediaș nu a putut repeta jocul din etapa trecută, când au învins tot pe teren propriu trupa lui Gică Hagi. Oaspeții de la Ceahlăul Piatra Neamț au venit deciși să-și valorifice șansele și au deschis scorul în minutul 19 prin Dumitraș, la capătul unei acțiuni personale în care 6 dintre jucătorii medieșeni au jucat rol de jaloane, iar nemțeanul l-a executat cu un șut sub transversală pe Buchta. Tribunele dezolant de goale amuțesc de tot în minutul 38, când, la capătul unei centrări de peste 30 de metri, Margină rămâne singur cu Buchta și îl învinge din nou, pentru 0-2. Gazdele nu abandonează lupta și reușesc un gol la momentul potrivit, chiar înainte de pauză. Tahar a reluat din mijlocul careului o centrare de pe partea dreaptă a lui Crețu și a reaprins speranța medieșenilor.

După pauză, speranțele lor scad după ce Mujdragic vede al doilea cartonaș galben și este eliminat, iar pe măsură ce trece timpul se estompează treptat. Minunea se ivește în minutul 85, când Dan Roman reia din careul mic o recentrare a lui Curtean și restabilește egalitatea în inferioritate numerică.

Se încheie Gaz Metan – Ceahlăul 2-2 (1-2), ambele echipe continuând să fie la egalitate de puncte pe locuri la mijlocul clasamentului.

Gaz Metan (antrenor Cristi Dulca): Buchta – Creţu, Muth, Mujdragic, Buzean – Tahar, Cristea – R. Roberto, Figliomeni (min. 58 Curtean), C. Petre (min. 81 Florin Dan) – Roman

Ceahlăul (antrenor Florin Marin): Calancea – Dumitraş, Marc, Cazan, Slavickas - Onciu, Tăbăcariu (min. 63 Ichim) – Popadiuc (min. 79 Țepeș), Ştefănescu, Margină (min. 59 Chitoșcă) - Cîrjan