Atletism
Afacere AfricanăAFP / Mediafax Foto
31 Mar 2014

Afacere Africană

Sâmbătă 29 martie, la Copenhaga, s-au desfăşurat Campionatele Mondiale de semimaraton, şi aşa cum era de aşteptat, a fost practic o afacere africană, reprezentanţii Kenyei, Etiopiei şi Eritreei împărţindu-şi gloria şi medaliile.

Atletele şi atleţii din ţara noastră au încheiat competiţia în partea de jos a clasamentelor, după cum urmează: la feminin, locul 61 Luminita Achim, 1:16,45, record personal, locul 70 Liliana Danci, 1:18,03, record stagional, locul 74 Claudia Paula Todoran, 1:19,10 şi locul 79 Elena Moagă, 1:22,45, record personal, din cele 88 de concurente care au terminat cursa. La masculin, Marius Ionescu s-a clasat pe locul 57, cu 1:03,54, record stagional, din 109 participanţi.

Kenyenii s-au impus atât la individual masculin cât  şi la feminin dar şi pe echipe la feminin, iar Eritreea în competiţia masculină pe echipe.. La individual masculin Geoffrey Kipsany Kamworor-Kenya a fost cronometrat în 59,08, record stagional, urmat de Samuel Tsegay-Eritreea, 59,21, record personal şi Guye Adola-Etiopia, 59,21, record personal. Cvintuplul campion mondial Zersenay Tadese-Eritreea a sosit doar al patrulea, cu 59,38. În competiţia feminină s-a înregistrat o premieră, clasarea pe primele cinci locuri a unor sportive din aceeaşi ţară, Kenya: Gladys Cherono, 1:07,29, record stagional, Mary Wacera Nguyi, 1:07,44, Sally Chepyego Kaptich, 1;07,52, recorduri personale, Lucy Wanegui Kabuu, 1:08,37 şi Mercy Jerotich Kibarus, 1:08,42, recorduri stagionale.

Pe echipe au câştigat Eritreea la masculin, 2:58,59, urmată de Kenya şi Etiopia, iar la feminin s-a impus echipa Kenyei cu 3:23,05, urmată de Etiopia şi Japonia. Țara noastră a încheiat pe locul 14 la feminin, din 15 echipe.