Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Click aici pentru a afla mai multe detalii. ascunde mesajul
Site-ul sporturilor din România
Baschet
powered by Trocal
Adversarele echipelor românești în FIBA Europe CupBogdan Danescu / Mediafax Foto
05 Aug 2015

Adversarele echipelor românești în FIBA Europe Cup

Marți, în localitatea germană Freising, a avut loc tragerea la sorți a grupelor din cele două conferințe geografice ale FIBA Europe Cup, în urne fiind prezente și numele a două reprezentante ale baschetului masculin românesc, BC Timișoara și Energia Tg. Jiu.

Dupa prezentarea noului sistem competitional, care contine in prima faza doua conferinte, cu cate sapte grupe de patru echipe, oficialii FIBA au demarat tragerea la sorti, dorind sa elimine emotiile din sala de conferinte. Dupa cateva minute de suspans, cele doua echipe din LNBM si-au aflat numele adversarilor din Conferinta 2.

Astfel, BC Timisoara a fost distribuita din urna a treia in Grupa I, alaturi de PGE Turow Zgorzelec (Polonia), BK Ventspils (Letonia) si Pieno Zvaigzdes (Lituania), in vreme ce Energia Tg. Jiu a intrat din pozitia de cap de serie in Grupa K, alaturi de BC Astana (Kazahstan), AEK Larnaca (Cipru) si BC Sigal Pristina (Kosovo).

La prima vedere, grupa “leilor” din Banat este mult mai dificila si echilibrata, BC Timisoara urmand sa se confrunte cu vicecampioana Poloniei, echipa la care a evoluat in sezonul trecut si internationalul roman Vlad Moldoveanu, cu vicecampioana Letoniei, grupare care in urma cu doua sezoane a cucerit trofeul Ligii Baltice, dar si cu reprezentanta puternicei ligi lituaniene, clasata in sezonul trecut pe locul 4 si debutanta in cupele europene.

Castigatoarea medaliilor de bronz in Final Four Eurochallenge 2014, Energia Tg. Jiu a avut statutul de cap de serie si va juca impotriva campioanei Kazahstan, echipa arhicunoscuta de reprezentantele baschetului romanesc, inclusiv de formatia gorjeana, campioanei Ciprului, revenita dupa 13 ani de absenta in cupele europene, si a campioanei Kosovo, care anul trecut a cucerit trofeul Ligii Balcanice.

 

Conform datelor prezentate de FIBA, va prezentam mai jos programul meciurilor pe care le vor sustine echipele romanesti, cu precizarea ca acesta mai poate suferi unele mici modificari:

27.10.2015
BK Ventspils – BC Timisoara
Energia Tg. Jiu – BC Sigal Pristina

03.11.2015
AEK Larnaca – Energia Tg. Jiu

04.11.2015
BC Timisoara - PGE Turow Zgorzelec

10.11.2015
Energia Tg. Jiu – BC Astana

11.11.2015
BC Timisoara - Pieno Zvaigzdes

17.11.2015
BC Sigal Pristina – Energia Tg. Jiu

18.11.2015
BC Timisoara - BK Ventspils

24.11.2015
Energia Tg. Jiu – AEK Larnaca

25.11.2015
PGE Turow Zgorzelec – BC Timisoara

01.12.2015
Pieno Zvaigzdes – BC Timisoara

02.12.2015
BC Astana – Energia Tg. Jiu

Conform sistemului anuntat de FIBA, dupa disputarea meciurilor din prima faza din cele doua conferinte, vor accede mai departe in Top 32 doar primele doua clasate si cele mai bune 4 locuri 3, faza in care vor fi realizate alte opt grupe de cate patru echipe, iar primele doua clasate din aceasta faza se vor califica in Top 16, urmand sa lupte in continuare pentru trofeul FIBA Europe Cup, meciurile din Final Four fiind programate pentru perioada 29 aprilie - 01 mai 2016.

 

sursa: frbaschet.ro

Alte știri din Baschet