ATP: Victorii în challenger-uriDragoș Savu / Mediafax Foto
11 Mai 2015

ATP: Victorii în challenger-uri

În turneul ATP Challenger NeckarCup ce se desfășoară în orașul german Heilbronn și dotat cu premii totale de 42.500 EUR, Marius Copil l-a învins în primul tur pe reprezentantul gazdelor Jan Choinski, locul 599 ATP, intrat pe tabloul principal în baza unui wild-card. Meciul a fost strâns, Marius reușind să se impună cu 7-6 (6), 7-5 după 95 de minute de joc. Reprezentantul nostru, coborât în această săptămână pe locul 207, va juca în optimi cu învingătorul partidei dintre argentinianul Guido Pella (131 ATP) și germanul Tobias Kamke (118 ATP).

Într-un alt turneu ATP Challenger, BNP Paribas Primrose de la Bordeaux cu premii totale de 85.000 EUR, Victor Hănescu l-a întâlnit pe francezul Pierre-Hugues Herbert, locul 144 ATP. După 100 de minute de joc pe muchie de cuțit, tricolorul clasat pe locul 191 ATP a învins cu scorul 7-6 (12), 7-6 (5) și va juca cu slovacul Norbert Gombos, locul 111 ATP și favoritul numărul 7 al turneului.