ATP Sofia: Copil pierde la limităAFP / Mediafax Foto
04 Feb 2016

ATP Sofia: Copil pierde la limită

Marius Copil a pierdut partida din turul 2 de pe tabloul principal al turneului ”Garanti Koza Sofia Open” din capitala Bulgariei. Arădeanul a luptat timp de două ore cu favoritul numărul 8 al competiției, francezull Adrian Mannarino, ocupant al locului 49 în ierarhia ATP. Partida s-a încheiat cu scorul 6-4, 6-7 (5), 6-3 pentru jucătorul din Hexagon, iar Marius și-a apărat șansa cu cerbicie în fața unui adversar mult mai bine cotat.

Practic, în primul set și în cel decisiv diferența a fost făcută de câte o singură minge de break, de fiecare dată ivită de partea francezului și fructificată cu pragmatism de acesta. Compatriotul nostru a făcut diferența în setul 2 cu două minibreak-uri la unul, pe parcursul setului fiecare dintre cei doi combatanți refuzând să facă vreo concesie adversarului.

Cu 11 ași, dar și cu 8 duble greșeli, Marius a ieșit cu fruntea sus din această competiție, iar cele 32 de puncte de clasament îl readuc în top 200 ATP. De asemenea, el a primit din partea organizatorilor și un cec în valoare de 7.900 EUR.