ATP Monte Carlo: Principalii favoriți ies în turul 2Razvan Lupica / Mediafax Foto
14 Apr 2016

ATP Monte Carlo: Principalii favoriți ies în turul 2

După ce au stat în primul tur, principalii favoriți ai tabloului de dublu al Monte-Carlo Rolex Masters, turneu de categoria ATP World Tour Masters 1000 dotat cu premii de 3.748.925 EUR, au cedat după numai o oră de joc în fața perechii Henri Kontinen (Finlanda) / John Peers (Australia).

Horia Tecău și Jean-Julien Rojer au cedat repede un break, însă adversarii au servit foarte bine și nu le-au dat posibilitatea să se apropie de recuperarea handicapului nici măcar la punct decisiv, apoi au punctat din nou pe serviciul perechii româno-olandeze și au închis primul set cu 6-2 după 27 de minute.

Actul secund a avut aceeași desfășurare până la ghemul 8, câștigat de această dată de Horia și Jean-Julien după ce au salvat două mingi de meci, însă reveniți la serviciu Kontinen și Peers nu au ratat ocazia să închidă partida, scorul final fiind 6-2, 6-3.

Horia și Juls primesc câte 90 de puncte de clasament și un cec de 14.470 euro şi continuă eclipsa de formă, fiind al doilea turneu consecutiv când sunt eliminați după prima partidă disputată.