ATP Madrid: Cot la cot în sferturi de finalăAlexandru Dobre / Mediafax Foto
05 Mai 2016

ATP Madrid: Cot la cot în sferturi de finală

Florin Mergea și Horia Tecău au intrat astăzi în concurs la Mutua Madrid Open grație statutului de cap de serie ce le-a oferit un prim tur de relaxare și antrenament. În turul secund, însă, cei doi tricolori au intrat în focurile luptelor și au avut parte de partide echilibrate.

Primul intrat pe teren a fost Horia, alături de Jean Julien Rojer formând perechea cotată cu a treia șansă la titlu. Ei i-au întâlnit de sud-americanii Thomaz Belucci (Brazilia) și Leonardo Mayer (Argentina) de care au trecut cu 6-4, 6-4 cu câte un break pe set, durata totală a partidei fiind de 65 de minute. În sferturi îi așteaptă un nou duel complicat, cum de fapt sunt toate din programul turneului de dublu. Adversari în calea către semifinală vor fi austriacul Alexander Peya și sârbul Nenad Zimonjic.

Florin Mergea și Rohan Bopanna, capi de serie numărul 6, au avut parte de un meci mai tensionat contra perechii Pablo Cuevas (Uruguay) / Marcel Granollers-Pujoll (Spania). Dublul româno-indian a avut nevoie de decisiv pentru a trece în sferturi în condițiile în care au cedat primul set în tiebreak. Scorul final 6-7 (4), 6-4, 10-4 a fost stabilit după o oră și jumătate de joc, iar în sferturi Florin și Rohan vor juca împotriva dublului Henri Kontinen (Finlanda) / John Peers (Australia), cei care au trecut în două seturi de favoriții numărul 2, Jamie Murray (Marea Britanie) / Bruno Soares (Brazilia).