ATP Indian Wells: Hănescu, din nou pe tabloul principalAFP / Mediafax Foto
12 Mar 2015

ATP Indian Wells: Hănescu, din nou pe tabloul principal

Nevoit să joace calificări datorită poziției sale în clasament, locul 146 ATP, Victor Hănescu a obținut astăzi calificarea pe tabloul principal al turneului BNP Paribas Open de la Indian Wells.

În meciul decisiv pentru accederea în rândul celor 96 de tenismeni ce se vor lupta pentru premiul cel mare în valoare de 900.000 USD, Victor a trecut de georgianul Nicoloz Basilashvili, locul 183 ATP, la capătul unui meci ce a durat mai bine de două ore. Jucătorul nostru a recuperat handicapul unui set și a câștigat după un tiebreak tensionat, în care a condus cu 4-1, 6-3 și l-a câștigat la 5 cu un singur minibreak pe parcursul celor 12 puncte jucate. Scorul întâlnirii a fost 3-4, 6-4, 7-6 (5), iar setul decisiv a durat aproape jumătate din timpul total al meciului.

Pe tabloul principal, Hănescu va juca primul tur împotriva rusului Mikhail Youzhny, locul 64 ATP, iar în cazul unei victorii îl va întâlni pe italianul Andreas Seppi, locul 33 ATP și cap de serie 30 al competiției. Partida cu jucătorul rus se anunță a fi echilibrată, scorul general al întâlnirilor dintre cei doi fiind 5-4 în favoarea lui Youzhny. Ultimele două au avut loc în 2013 pe zgură la București și la Gstaad, Victor câștigând în fața publicului de pe Arenele BNR, iar Youzhny în turneul elvețian. Pentru accederea pe tabloul principal, Victor are asigurate 10 puncte de clasament și un cec în valoare de 10.485 USD.