ATP Antwerp: Copil se califică în sferturile de finalăMircea Roșca / SportPictures.eu
17 Oct 2019

ATP Antwerp: Copil se califică în sferturile de finală

Marius Copil și-a făcut un frumos cadou la aniversarea de 29 de ani. Jucătorul arădean clasat pe locul 92 ATP a împlinit astăzi 29 de ani și sărbătorește primul sfert de finală de turneu ATP din acest an după victoria obținută în fața argentinianului Diego Schwartzman, locul 15 ATP şi favorit 3.

La aproape un an de la finala de la Basel cu Roger Federer, Marius a dispus cu scorul de 6-4, 5-7, 7-6 (7) după două ore şi 41 de minute de jucătorul sud-american în optimile de finală ale European Open, turneu de categoria ATP 250 cu premii totale în valoare de 635.750 EUR.

În sferturi, el îl va avea ca adversar pe învingătorul partidei ce îi opune pe uruguayanul Pablo Cuevas, locul 48 ATP, şi britanicul Andy Murray, locul 243 ATP.