Cupa Ligii: ACS Poli Timișoara, prima semifinalistăSebastian Tataru / SportPictures.eu
07 Sep 2016

Cupa Ligii: ACS Poli Timișoara, prima semifinalistă

ACS Poli Timișoara este prima echipă calificată în semifinalele Cupei Ligii, după o victorie cu 2-1 în fața celor de la Concordia Chiajna.

În minutul 13, arbitrul Horia Mladinovici, din București, a acordat penalty la șutul expediat de Popovici, de la 3 metri, în brațul lui Mamele. Artean a executat pe centru, Bălgrădean a apărat, însă mingea a revenit la mijlocașul bănățean, care înscris. Bărbuț a ratat apoi două ocazii singur cu portarul, iar la pauză s-a intrat cu 1-0 în favoarea gazdelor.

În partea secundă, Bărbuț a fost eliminat la o fază controversată, în care a scăpat singur cu portarul, și-a prelungit balonul și a avut loc o ciocnire cu Albu, în careu. Arbitrul a considerat simulare și i-a acordat al doilea cartonaș galben lui Bărbuț, eliminându-l implicit, în minutul 65. Același Albu a egalat pentru Concordia Chiajna în minutul 74, la o centrare care a lovit bara porții, expediată de Bărboianu, de pe dreapta. Golul meciului a fost înscris de Croitoru, căpitanul poliștilor, în minutul 78, când acesta a prins un șut de excepție de la 25 de metri, învingându-l pe Bălgrădean.

Până la final, Concordia a fost incapabilă să mai atace și să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj.

ACS Poli Timișoara se califică meritat în semifinalele Cupei Ligii Adeplast, unde se va duela cu învingătoarea duelului dintre CFR Cluj și ASA Tg. Mureș.