ACS Poli Timișoara a rămas în Liga 1Sebastian Tataru / SportPictures.eu
15 Iun 2017

ACS Poli Timișoara a rămas în Liga 1

Astăzi, la Șiria, a avut loc manșa retur pentru promovare/retrogradare din Liga 1. UTA Bătrâna Doamnă a fost învinsă cu scorul de 3-1 de către vecina ACS Poli Timișoara

Arădenii au deschis scorul rapid, prin golgeterul Adrian Petre, în minutul 5, însă experiența superioară a timișorenilor a întors rezultatul rapid, după golurile semnate de Bărbuț, minutul 17 și Drăghici, minutul 21. Eforturile gazdelor de a egala i-au făcut pe aceștia să neglijeze apărarea, astfel că în minutul 88 Pedro Henrique a marcat golul decisiv, stabilind scorul final la 3-1.

ACS Poli Timișoara a câștigat dubla manșă de baraj cu scorul de 5-2, după ce în tur, pe teren propriu, se impusese cu 2-1.

Pentru fotbalul arădean este al doilea baraj consecutiv pierdut, după ce în ediția trecută UTA a fost depășită de către FC Voluntari.