powered by Ariston
A 8-a calificare la EuropeneSportPictures.eu
02 Mar 2014

A 8-a calificare la Europene

Sâmbătă, 1 martie, echipa naţională de polo a Romăniei a obţinut a 8-a oară consecutiv calificarea la turneul final al Campionatului European, învingând reprezentativa Marii Britanii şi în manşa retur din baraj.

După victoria cu 18-7 din meciul tur desfăşurat la Bucureşti, sarcina poloiştilor noştri părea uşoară, diferenţa de valoare dintre cele două reprezentative fiind evidentă. Aşa a şi fost, tricolorii impunându-se cu un scor aproape identic, 18-8 (pe reprize 3-5, 3-1, 5-1, 7-1), şi în partida de la Sunderland.

Condusă cu 5-3 după primul sfert, România a preluat controlul partidei începând cu a doua repriză, până la pauza mare reuşind să restabilească egalitatea, 6-6. În sferturile 3 şi 4, pe teren nu a mai existat decât o singură echipă, poloiştii noştri marcând de 12 ori şi primind doar 2 goluri.

La turneul final care se va desfăşura în Ungaria în perioada 14-27 iulie, s-au mai calificat în urma partidelor de sâmbătă, Spania, Franţa, Georgia şi Croatia, care au eliminat Ucraina, Malta, Turcia şi Slovacia, ele alaturându-se echipelor deja calificate, Ungaria (ţara gazdă), Serbia, Muntenegru, Italia, Germania şi Grecia.
Ultima calificată va fi stabilită duminică, 2 martie,când este programat  meciul retur din baraj, cel dintre  Rusia şi Olanda.

Cel mai bun rezultat al tricolorilor la turneul european a fost locul 4 obţinut în 1993 la Sheffield, naţionala noastră repetând această performanţă şi în 2006, la Belgrad.