Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Click aici pentru a afla mai multe detalii. ascunde mesajul
Site-ul sporturilor din România

Top news

Programul TV
  • 11:00
    Fotbal
    Liga 2: Sportul Snagov vs. Pandurii Tg. Jiu (live)
    Digisport 1
  • 12:00
    Volei
    DA1M: CSM București vs. Steaua (live)
    Digisport 4
  • 13:00
    Fotbal
    Liga 2: UTA Arad vs. Chindia Târgoviște (live)
    Digisport 1
  • 15:00
    Tenis de câmp
    FED Cup Franța - România - ziua 1: Simona Halep vs. Kristina Mladenovic (live)
    Digisport 1
  • 17:30
    Tenis de câmp
    FED Cup Franța - România - ziua 1: Mihaela Buzărnescu vs. Caroline Garcia (live)
    Digisport 1
  • 19:15
    Volei
    DA1F: Dinamo vs. CSM Volei Alba Blaj (live)
    Digisport 4
  • 21:00
    Fotbal
    Liga 1: Sepsi Sfântu Gheorghe vs. CFR Cluj (live)
    Digisport 1
Alte sporturi
91 de sportivi români vor participa la Universiada de vară
28 Iul 2017

91 de sportivi români vor participa la Universiada de vară

În ultima decadă a lunii august, 91 de sportivi români vor evolua la mai multe discipline la Universiada de Vară 2017, care se desfășoară în Taipei.

 

Delegația României:

Atletism (14): Alin Alexandru Firfirică (disc), Andrei Marius Gag (greutate), Bianca Denisa Răzor (400 m și ștafetă 4x400 m), Claudia Mihaela Bobocea (800 m, 1.500, 5.000 m), Adelina Dorina Pap Pastor (400 m, ștafetă 4x400 m), Ionuț Andrei Neagoe (200 m, lungime), Nicolae Alexandru Soare (5.000 m, 10.000 m), Andreea Alina Pîșcu (5.000 m, 10.000 m), Cosmin Ilie Dumitrache (110 m garduri), Ana Maria Nesteriuc (100 m garduri), Camelia Florina Gal (200 m, 400 m, ștafetă 4x400 m), Sanda Belgyan (400 m garduri, ștafetă 4x400 m), Dan Claudiu Lazarică (înălțime), Alina Rotaru (lungime).
Antrenori: Ioan Zanfirache, Ana Ille, Florin Florea, Bogdan Vasile (oficial).

Haltere (6): Nicolae Onică, Darius Șuiogan, Gheorghii Cernei, Marian Gologan, Bianca Mihaela Ioniță, Mariana Dumitrache.
Antrenori: Anton Ficzi, Marius Ulăreanu.

 

Tenis de masă (8): Alina Zaharia, Bogdan Postudor, Lucian Munteanu, Bernadette Szocs, Irina Ciobanu, Mihaela Dospina, Alexandru Manole, Alin Spelbuș.
Antrenori: Viorel Filimon, Ionuț Seni.

 

Volei masculin (13): Mirel Popa, Alexandru Muscina, Claudiu Dumitru, Rareș Ionuț Bălean, Ciprian Matei, Marius Iftime, Alexandru Zahar, Ștefan Lupu, Robert Vologa, Răzvan Olteanu, Codrin Mocanu, Gabriel Bontea, Paul Cămui.
Antrenori: Dănuț Pascu, Ovidiu Macarie.

Înot (3): Marius Radu (50 m fluture, 50 m liber, 100 m liber), Alin Alexandru Artimon (400 m liber, 800 m liber, maraton 10 km), Carina Macavei (50 m spate, 100 m spate, 200 m spate).
Antrenor: Ovidiu Galeru.

Sărituri în apă (1): Anca Șerb (trambulină 1 m și trambulină 3 m).
Antrenor: Florin Avasiloaie.

Gimnastică artistică (6): Robert Gabriel Ghiuzan, Robert Alexandru Pașca, Adelin Ladislau Kotrong, Toma Roland Modoianu-Zseder, Andrei Vasile Muntean, Larisa Andreea Iordache.
Antrenori: Claudiu Cristian Moldovan, Ioan Silviu Suciu, Ionuț Corlaci; kinetoterapeut: George Răzvan Spirescu.

Baschet masculin (12): Tudor Gheorghe, Sebastian Ionescu, Andrei Damian, Mirel Dragoste, Radu Vîrnă, Willhelm Brosser, Mihnea Andrei, Cezar Bărăgău, Georgian Păun, Mădălin Potcoavă, Dragoș Gheorghe, Andrei Petică.
Antrenori: Răzvan Cenean și Florin Nini, oficial: Alina Moanță.

Scrimă (7): Maria Beatrice Boldor Boghiță, Amelia Tătăran, Mălina Elena Călugăreanu; Georgian Mădălin Bucur, George Iancu, Sorin George Eftimie, Sergiu Ciornilă.
Antrenori: Petre Ducu; Cosmin Hăncianu.

Polo masculin (13): Alexandru Sorin Simion, Marius Florin Țic, Tudor Andrei Fulea, Vlad Gabriel Dragomirescu, Cristian Mihai Călin, Dan Jujan, Albert Alex Iulian Vătrai, Levente Vancik, Robert Gergliyfi, Istvan Szabo, Adrian Enache, Andrei Prioteasa, Răzvan Moraru.
Antrenori: Cristian Iordache, Alexandru Matei Guiman Barabas. Arbitru Radu Sorin Matache, Călin Găvruș (oficial).

Judo (8): Roxana Ioancă, Oana Nicolaescu, Andreea Florian, Lorena Alexandra Podelenczki, Bertalan Farkas, Ionuț Văsian, Teodor Beldeanu, Luca Kunszabo.
Antrenori: Rolland Bodo, Alexandru Goncearenco. 

 

Pentru a fi admis la Universiadă, un sportiv trebuie să aibă maximum 28 de ani, să fie student, masterand sau doctorand.  

Alte știri din Alte sporturi