Volei
5 victorii de 3 puncte
19 Ian 2014

Sâmbătă s-a reluat Divizia A1 la volei masculin cu meciurile etapei a 13-a, a doua a returului sezonului regulat. Cinci dintre cele șase echipe învingătoare s-au impus la zero, doar Phoenix Şimleul Silvaniei cedând un set în fața celor de la Piatra Neamț:

Ştiinţa Explorări Baia Mare - Dinamo Bucureşti 3-0 (27-25, 25-21, 25-20)

Unirea Dej - Universitatea Cluj 3-0 (25-19, 25-19, 25-19)

Arcada Galaţi - CVM Tomis Constanţa 0-3 (11-25, 22-25, 19-25)

Phoenix Şimleul Silvaniei - VCM LPS Piatra Neamţ 3-1 (25-21, 25-22, 19-25, 25-21)

CSVM Zalău - CSM Agronomia Bucureşti 3-0 (25-16, 25-15, 25-19)

SCM U. Craiova a stat

În meciul vedetă de la Baia Mare, echipa locală Ştiinţa Explorări a obţinut 3 puncte în faţa unui adversar de tradiţie. Conform obiceiului, meciul cu Dinamo a fost şi de această dată unul cu scântei, deşi superioritatea gazdelor a fost evidentă. Cu Dragoş Răileanu în mare formă, Ştiinţa Explorări a început meciul bine şi se părea că va câştiga fără prea mari emoţii primul set, în momentul în care conducea cu 24-19. Dinamo a revenit însă spectaculos, egalând la 24, dar până la urmă gazdele au reuşit să se impună, în prelungiri, cu 27-25. Jocul excelent prestat de Cuciureanu, Suson şi Tofan a făcut ca băimărenii să se impună şi în setul al doilea cu 25-21. Ultimul set, câştigat de gazde clar cu 25-20, a fost plin de evenimente. Spre final pe dinamovişti i-au lăsat nervii. Mai întâi Gavrilovic a văzut cartonaşul roşu pentru proteste, după ce acelaşi jucător primise cartonaşul galben în primul set. Mai apoi a văzut galben şi Marius Şoloc pentru atitudine nesportivă, centrul dinamovist fiind iertat de eliminare, deşi a avut o ieşire nesportivă la adresa arbitrului secund Nicolae Cristea. Băimărenii si-au păstrat însă calmul în momentele tensionate de final de meci, victoria lor fiind absolut meritată.