Gimnastică
powered by Artimex
4 medalii la CE de gimnastică aerobică
01 Dec 2013

România a cucerit patru medalii, două de argint şi două de aur, la Campionatul European de gimnastică aerobică, desfăşurat la Arques în Franţa, după ce s-a calificat în toate finalele seniorilor.

Prima medalie de aur a fost obţinută de trioul Andreea Bogati, Oana Corina Constantin şi Ana Claudia Surdu, care au devansat în clasament Rusia și Franţa.

La perechi mixte, Marius Petruşe şi Bianca Becze au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. Cei doi sportivi au câştigat medalia de aur la egalitate cu Rusia, cu un număr de 21,250 puncte.

Medaliile de argint au fost obţinute în finala probei de grup, prin Maria Bianca Becze, Andreea Bogati, Oana Corina Constantin, Diana Cristina Deac și Anca Claudia Surdu, cu 21,438 puncte şi de Mircea Zamfir, la individual masculin.