3 victorii în ultimele 5 partide
10 Dec 2013

Astăzi, într-un meci contând pentru etapa cu numărul 11 a Ligii Naționale de Baschet masculin, echipa SCM Craiova a învins cu scorul de 71-60 (pe sferturi 19-13, 14-10, 15-17, 23-20) pe BCM Pitești.

Desfășurat în sala Polivalenta din Craiova, în prezența a peste 2500 de spectatori, meciul celor două echipe aflate în cea de a doua jumătate a clasamentului (locurile 11 și 10) a fost destul de echilibrat, chiar dacă echipa gazdă a condus în permanență pe tabela de marcaj, cea mai mare diferență înregistrându-se în minutul 37 (12 puncte).

De la gazde cei mai buni jucatori au fost Travis Lee Bureau cu 22 de puncte marcate și 9 recuperari, Bogdan Popescu și Le Var Cortez cu câte 15 puncte înscrise fiecare, în timp ce la oaspeți s-au remarcat Pankracije Barac cu 15 puncte înscrise și Lamonte Ulmer cu 14 reușite.

În urma acestei victorii, aflată în revenire de forma cu trei meciuri consecutiv câștigate, echipa din Craiova a urcat trei poziții în clasament, în condițiile în care are și un meci mai puțin disputat.