3 goluri în 33 de minuteSportPictures.eu
27 Apr 2014

3 goluri în 33 de minute

Dinamo s-a mobilizat exemplar în deplasarea de la Chiajna, dorind să profite la maxim de înfrângerile urmăritorilor din clasament, Vaslui și Pandurii. Miza uriașă este participarea în preliminariile Europa League, acolo unde UEFA oferă bani și în tururile de calificare, iar banii obținuți din participarea în grupe reprezintă o adevărată gură de oxigen pentru orice club din Liga 1. Concordia, la rândul ei, spera într-un rezultat bun care să-i ofere șanse mai multe pentru evitarea retrogradării.

Partida a fost una importantă și pentru arbitrul Alexandru Tudor, care bifează un record în România, partida cu numărul 300. Așa cum el ne-a obișnuit în atâtea ocazii, nu putea să rateze acest moment aniversar fără să iasă în evidență, acordând nu mai puțin de 3 lovituri de la 11 m! Astfel, în minutul 31, oaspeții conduceau cu 2-0 prin golurile marcate de Rus și Cosmin Matei, ambii înscriind din penalty. Cum gazdele erau la pământ, câinii roșii nu s-au sfiit să dea lovitura de grație 2 minute mai târziu, prin Țucudean, care deja încheiase conturile. La pauză scorul era 3-0 pentru Dinamo și obiectivul deja atins.

Chiajna a avut o răbufnire de orgoliu în minutul 51, când au reușit să înscrie golul de onoare prin Wellington, tot din penalty. Am notat 7 cartonașe galbene în aceasta partidă, Dinamo impunându-se și aici cu 4-3. Au primit câte un cartonaș galben Melinte, Leca și Ispir de la gazde și Țucudean, Velici, Bărboianu și Buia, de la oaspeți.

Echipele de start:

Chiajna (antrenor Marius Șumudică): Cobrea - V. Dima, Melinte, Leca, Bambara - Ispir, N. Roşu - D. Florea, Purece, Serediuc - Wellington
Rezerve: Rîmniceanu, M. Ioniţă, Savin, M. Neagu, Creţu, Coşereanu, Bucurică

Dinamo (antrenor Flavius Stoican): Bălgrădean - L. Rus, Durimel, Ad. Popa II, Bărboianu - I. Şerban, Boubacar, Elton - C. Matei, Ţucudean, V. Lazăr
Rezerve: Naumovski, D. Buia, Velici, H. Crişan, C. Munteanu, D. Rotariu, Bilinski