Atletism
15 medalii la Balcaniada de salăBogdan Iordache / Mediafax Foto
26 Feb 2017

15 medalii la Balcaniada de sală

Sâmbătă, 25 februarie, la Belgrad, au avut loc întrecerile Campionatelor Balcanice de sală la atletism, pentru seniori. Delegația României, alcătuită din 23 de sportivi, a cucerit un total de 15 medalii, însă una singură de aur, alte 8 fiind de argint și 6 de bronz.

Singura medalie de aur a fost adusă de ștafetă feminină 4x400 m (Anamaria Nesteriuc, Camelia Florina Gal, Florina Pierdevară, Bianca Răzor), medaliile de argint au fost cucerite de Elena Andreea Panțuroiu (triplusalt), Bianca Răzor (400 m), Roxana Bîrcă (3.000 m), Florina Pierdevară (1.500 m), Cătălin Constantin Atănăsoaei (3.000 m), Ionuț Andrei Neagoe (lungime), Valentin Voicu (800 m) și ștafeta masculină 4x400 m (Sebastian Mihai Ursachi, Valentin Voicu, Cosmin Trofin, Cristian Radu), iar cele de bronz de Cristina Bujin (triplusalt), Andreea Alina Pîșcu (3.000 m), Sebastian Mihai Ursachi (400 m), Cosmin Trofin (800 m), Andrei Gag (greutate), Cosmin Ilie Dumitrache (60 m garduri).

În clasamentul general, România a ocupat locul 8. La băieți am fost ultimii, pe locul 10, iar la fete pe locul 5. Competiția balcanică a fost foarte puternică și denotă creșterea permanentă a valorii atleților din țările învecinate.

Tot la Belgrad, în perioada 4-5 martie, vor avea loc Campionatele Europene de sală, la atletism, așa că sportivii noștri vor avea avantajul că deja au luat contact cu sala și cunosc destul de bine condițiile de concurs.