Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Click aici pentru a afla mai multe detalii. ascunde mesajul
Site-ul sporturilor din România
Atletism
powered by BenQ
11 medalii la balcaniada de atletismBogdan Iordache / Mediafax Foto
26 Iun 2016

11 medalii la balcaniada de atletism

Lotul național al României a reușit să cucerească un total de 11 medalii în prima zi a Balcaniadei de atletism, ediția cu numărul 75, care se desfășoară la Pitești, pe Stadionul ”Nicolae Dobrin”.

Din acest total, cinci sunt medalii de aur, iar celelalte sunt, în cotă egală, de argint și de bronz. Astăzi de dimineață vor avea loc ultimele probe la heptatlon și decatlon, după care, reuniunea de după-amiază este rezervată ultimelor probe și festivității de închidere.

Vă prezentăm mai jos rezultatele integrale, podiumuri și sportivii români, din probele desfășurate sâmbătă:

 

Feminin
100 m
1. Ivet Lalova-Collio (Bulgaria) 11.57
2. Diana Vaisman (Israel) 11.88
3. Lucija Pokos (Croația) 11.89
..................................................
6. Marina Andreea Baboi (România) 12.08

400 m
1. Tamara Salaski (Serbia) 52.00
2. Anna Vasileiou (Grecia) 52.75
3. Bianca Denisa Răzor (România) 52.89

800 m
1. Florina Pierdevară (România) 2:04.21
2. Mihaela Roxana Nunu (România) 2:05.10
3. Eleni Filandra (Grecia) 2:06.45

3.000 m
1. Roxana Elisabeta Bîrcă (România) 9:34.62
2. Fatma Demir (Turcia) 9:43.20

3.000 m obstacole
1. Ancuța Bobocel (România) 9:46.34
2. Silvia Danekova (Bulgaria) 10:05.99
3. Sebahat Akpinar (Turcia) 10:24.02

400 m garduri
1. Katerina Dalaka (Grecia) 58.27
2. Ana Berghii (R. Moldova) 58.28
3. Elif Yildirim (Turcia) 58.78
.................................................
6. Sanda Belgyan (România) 59.83

săritura cu prăjina
1. Stella Ledaki (Grecia) 4,10 m
2. Demet Parlak (Turcia) 3,80 m
3. Elija Valentic (Croația) 3,80 m

triplusalt
1. Elena Andreea Panțuroiu (România) 14,33 m
2. Hanna Knyazyeva-Minenko (Israel) 14,25 m
3. Cristina Mihaela Sandu (România) 13,67 m

aruncarea discului
1. Chrysoula Anagnostopoulou (Grecia) 59,76 m
2. Natalia Stratulat (R. Moldova) 56,29 m
3. Dimitriana Surdu (R. Moldova) 52,63 m

aruncarea suliței
1. Eda Tugsuz (Turcia) 56,47 m
2. Nicoleta Mădălina Anghelescu (România) 53,72 m
3. Berivan Sakir (Turcia) 51,40 m

ștafetă 4x100 m
1. Grecia (Georgia Kokloni, Elisavet Pesiridou, Olympia Petsoudi, Katerina Dalaka) 44.51
2. Croația (Ivana Loncarek, Lucija Pokos, Kristina Dudek, Nika Zupa) 45.45
3. Turcia (Derya Yildirim, Zeynep Bas, Yaren Acer, Berfe Șanlak) 45.97

 

Masculin
100 m
1. Ramil Guliev (Turcia) 10.30
2. Emre Barnes (Turcia) 10.32
3. Denis Dimitrov (Bulgaria) 10.47
.........................................................
5. Ionuț Andrei Neagoe (România) 10.60

400 m
1. Mateo Ruzic (Croația) 46.31
2. Zeljko Vincek (Croația) 46.83
3. Alexandru Babaian (R. Moldova) 47.41
...................................................................
5. Sebastian Mihai Ursachi (România) 47.65

1.500 m
1. Ioan Zăizan (România) 3:42.74
2. Andreas Dimitrakis (Grecia) 3:44.25
3. Suleyman Bekmezci (Turcia) 3:44.85

5.000 m
1. Mitko Țenov (Bulgaria) 14:29.86
2. Hakan Coban (Turcia) 15:03.27
3. Maxim Răileanu (R. Moldova) 15:04.93

400 m garduri
1. Rusmir Malkocevic (Bosnia-Herțegovina) 51.47
2. Petros Kyriakidis (Grecia) 51.97
3. Filip Pestic (Croația) 52.02
...............................................
9. Attila Csongor Nagy (România) 54.65

săritura în înălțime
1. Vasilios Konstantinou (Cipru) 2,23 m
2. Kostas Baniotis (Grecia) 2,23 m
3. Milos Todosijevic (Serbia) 2,20 m
3. Tihomir Ivanov (Bulgaria) 2,20 m
5. MariusCristian Dumitrache (România) 2,20 m

săritura în lungime
1. Strahinja Jovancevic (Serbia) 7,92 m
2. Cristian Iulian Staicu (România) 7,87 m
3. Alper Kulaksiz (Turcia) 7,84 m

aruncarea greutății
1. Gheorghi Ivanov (Bulgaria) 20,62 m
2. Asmir Kolasinac (Serbia) 20,02 m
3. Andrei Rareș Toader (România) 19,98 m

aruncarea ciocanului
1. Esref Apak (Turcia) 76,45 m
2. Serghei Marghiev (R. Moldova) 74,89 m
3. Ozkan Baltaci (Turcia) 74,65 m

ștafetă 4x100 m
1. Turcia (Cumali Umutcan Emektaș, Furkan Șen, Abdulkadir Gogalp, Emre Barnes) 39.67
2. Slovenia (Jan Kranberger, Gregor Kokalovic, Blaz Brulc, Ahac Moretti) 40.81
3. Serbia (Goran Podunavac, Filip Istvanovic, Strahinja Jovancevic, Aleksa Kijanovic) 40.83

Alte știri din Atletism